درحال بارگزاری

جزئیات خبر

Image
03 بهمن 1396

آمادگی شرکت گهر زمین برای برگزای کنگره جهانی تمدن هلیل رود

 

آمادگی شرکت گهر زمین برای برگزای کنگره جهانی تمدن هلیل رود/ بهره برداری از فاز اول هتل سنتی منوجان از فروردین ۹۷

 

معین اقتصاد مقاومتی شهرستان منوجان، از آمادگی شرکت گهر زمین برای برگزاری کنگره جهانی تمدن هلیل رود خبر داد و گفت: فاز اول هتل سنتی منوجان از فروردین 97 پذیرای گردشگران است.

 به گزارش روابط عمومی شرکت سنگ آهن گهرزمین، علی اکبر پوریانی در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، گام دوم مثلث توسعه اقتصادی منطقه یک (شهرستان منوجان) با اشاره به اهمیت احیای منطقه فرهنگی هلیل رود، افزود: بحث تمدن اَرَتَ از شهرستان رابر شروع می شود وتا جاسک ادامه می یابد و سه استان را در بر می گیرد که اگر استاندار کرمان صلاح بداند آمادگی داریم در زمینه احیای منطقه فرهنگی هلیل رود، ورود پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهرزمین اظهار داشت: طی دیداری که با استاندار کرمان داشتیم، ایشان خواستار برگزاری کنگره جهانی تمدن هلیل رود بود که شرکت سنگ آهن گهر زمین آمادگی دارد در جهت احیای فرهنگ غنی منطقه هلیل رود، اقدام نماید.

پوریانی ادامه داد: در راستای برنامه های دو ساله اجرایی و عملیاتی شهرستان منوجان، 56 طرح به شرکت گهر زمین به عنوان معین اقتصادی این شهرستان واگذار شده است که 95 درصد آن ها مورد تایید این شرکت است و اجرا می شود اما بخشی از آن باید اصلاح گردد.

وی با بیان این که سعی کرده ایم در شهرستان منوجان با کار مطالعاتی دقیق وارد شویم، گفت: در این راستا از بدو ورود به کار محورهایی همچون کشاورزی و منابع طبیعی، دامداری،گردشگری، مشاغل خانگی، معدن، فرهنگ و آموزش از اولویت های شرکت گهر زمین در شهرستان منوجان بوده است.

پوریانی به اهمیت میراث فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت:  بازسازی و مرمت قلعه تاریخی منوجان با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال انجام است.

وی ادامه داد: در این راستا کارگروهی با حضور باستان شناسان تشکیل شده و طی یک ماه گذشته،آثار ارزشمندی کشف گردیده است که نشان از تمدن دیرینه این دیار دارد.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهر زمین، به راه اندازی مجتمع تفریحی گردشگری «مینو جهان» اشاره کرد و گفت: هتل گردشگری خشت و گلی متناسب با آب و هوای منطقه در سه فاز مجزا در حال احداث است و فاز اول آن در فروردین ماه 97 پذیرای گردشگران است.

وی ادامه داد: با پیگیری های استاندار کرمان مقرر شد اداره کل منابع طبیعی 100 هکتار از اراضی خود را برای اجرای این پروژه در اختیار معین اقتصادی قرار دهد.

پوریانی خاطر نشان کرد: این پروژه تفریحی می تواند در جذب توریست، درآمد زایی از طریق حضور گردشگر در منطقه، آشنایی نسل های آینده با سنت نسل های گذشته، تغییر نگرش فرهنگی و بازگشت به هویت، موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به این که مدارس شهرستان منوجان وضعیت نابسامانی دارند و کیفیت آموزشی آن ها پایین است و در مدارس شبانه روزی با کمبود سرانه غذایی مواجه هستیم، اظهار داشت: به عنوان معین اقتصادی منطقه نسبت به ساخت مدرسه در روستاها، برگزاری کلاس های کنکور برای 160 نفر از دانش آموزان با استفاده از استادان برجسته کشوری، خرید پوشاک برای 120 نفر از دانش آموزان بی بضاعت و تجهیز آشپزخانه مرکزی و تامین مواد غذایی برای 600  نفردانش آموز شبانه روزی با کیفیت خوب اقدام کرده ایم.

پوریانی افزود: این اقدامات توانسته قبولی درصد زیادی از دانش آموزان در کنکور و کسب رتبه های برتر را رقم بزند و برای سایر دانش آموزان ایجاد  انگیزه کند.

پوریانی گفت: در گذشته انگیزه ای برای انجام کار در این شهرستان وجود نداشته در حالی که بانوان قالی باف زیادی در روستاهای مختلف این شهرستان حضور داشتند، اما در حال حاضر با تضمین خرید قالی از قالی بافان، بیش از 14 دار قالی به آن ها واگذار شده است که در این راستا 28 نفر مشغول به کار شده اند، ضمن این که 14 دار قالی دیگر در حال واگذاری به قالی بافان است که به ازای هر دار قالی، مبلغ 20 میلیون ریال به عنوان پیش خرید به قالی بافان پرداخت گردیده است.

معین اقتصادی شهرستان منوجان خاطر نشان کرد: طی مذاکره با سه نفر از بانوان فعال در زمینه شالبافی از میبد یزد که سابقه طولانی در زمینه شالبافی و پارچه بافی داشتند، این بانوان فعال در منطقه حضور پیدا کردند و حدود 45 روز بیش از 53 نفر از بانوان آموزش داده شدندکه از میان آنان 11 نفر انتخاب و دستگاه شالبافی در اختیارشان قرار گرفت.

وی با بیان این که این کار می تواند در ایجاد بازار شالبافی و پارچه بافی و اشتغال مستمر و پایدار در میان بانوان روستایی موثر باشد، گفت:  برگزاری کارگاه آموزشی خیاطی برای 38 نفر از کارآموزان و در اختیار گذاشتن ابزار کار و چرخ خیاطی نیز از دیگر اقدامات شرکت گهر زمین به عنوان معین اقتصادی منطقه است که در این راستا سفارش خرید بیش از 150 دست لباس کار پرسنل شرکت گهر زمین و هم چنین 100 عدد پیراهن به صورت تضمینی و با تامین امکانات برای دوخت به کارآموزان داده شد.

 وی ادامه داد: تهیه روتختی با سبک سنتی و بومی جهت مجموعه گردشگری تفریحی «مینو جهان» از دیگر اقداماتی است که توسط معین اقتصادی در منطقه اجرا شده است.

پوریانی به وضعیت نامناسب دام های منطقه از جمله مشکل تغذیه دام ها و شیردهی پایین آن ها اشاره کرد و افزود: پیش از این تولید محصولات دامی بومی، جوابگوی نیاز مردم منطقه نبود که برای حل این مشکل، تا کنون 100 راس بز سانن فرانسوی با راندمان بالا (تغذیه کم و شیر بالا) خریداری شده و احداث دامداری مجهز و اصلاح نژاد بومی از اقداماتی است که در دستور کار شرکت گهر زمین به عنوان معین اقتصادی منطقه است.

***بخش خصوصی نیازمند ثبات، امنیت و بازار سالم بدون رانت است

نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان در مجلس نیز در این جلسه گفت: اقتصاد مقاومتی برای کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است زیرا ایران دارای یک بودجه نفتی است که از مجموع 428 هزار میلیارد تومان کل بودجه کشور، 165 هزار میلیارد تومان آن از محل درآمدهای نفتی می باشد.

دکتر حمزه ادامه داد: این امر نشان می دهد که علی رغم همه شعارهایی که داده ایم، بودجه ما وابسته به درآمدهای نفتی است که باید برای حل این مشکل، از راهکار اقتصاد مقاومتی استفاده نمود.

وی با بیان این که دولت به تنهایی نمی تواند سبب توسعه در کشور باشد، خاطرنشان کرد: برای تحقق توسعه راهی به جز روی آوردن به بخش خصوصی نداریم، ضمن این که بخش خصوصی هم برای وارد شدن به پروژه های عمرانی، نیازمند ثبات، امنیت و بازار سالم بدون رانت است.

نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان در مجلس، فضای کسب و کار کشور را نامناسب دانست و گفت: در معیارهای بین المللی از بین 150 کشور، رتبه ایران 128 است.

وی با بیان این که در شرایط کنونی چاره ای جز حمایت از سرمایه گذاران داخلی برای ورد به کار و توسعه استان نداریم، اظهار داشت: بهترین مدل اقتصاد مقاومتی در استان کرمان اجرایی شده است.

دکتر حمزه با قدردانی از ایده مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان، تصریح کرد: فعالیت های اقتصادی که در استان کرمان در حال اجراست ، در هیچ نقطه ای از کشور اجرا نشده و این امر نشان می دهد که استان کرمان در حال پیشرفت است.

وی در پایان به استاندار کرمان پیشنهاد کرد که فاز سوم معدن کرومیت فاریاب به شرکت گهر زمین واگذار شود.